Vet at noen av dere hater lange innlegg, men skitt au!
I utgangspunktet hadde jeg tenkt å ikke involvere meg mer i denne saken, men jeg blir litt irritert på måten det blir argumentert på.
Rattle skriver om rådmannen:
”...Ikke utredet ny felles fotballstadion i samarbeid med BUL, Alta IF og Finnmarkshallen slik som vedtaket i Formannskapet ba han om å gjøre.”
Dette er blitt en ”sannhet” etter BUL’s brev til Kommunestyret – og som det stadig terpes på. Folkens! Formannskapet har ALDRI fattet et slikt vedtak!
Sakens forløp:
Etter at Alta IF rykket opp tok klubben etter påtrykk fra NFF selv initiativ til å regulere området rundt Alta Idrettspark med tanke på et nytt stadion som skulle tilfredstille NFF’s krav. Og i den sammenheng er det helt naturlig å ta kontakt med kommunen med tanke på løsninger, økonomi (momsfritak) osv. Tanken om stadion ble da presset frem i bl.a. mediene, og flere andre løsninger ble lagt frem av ulike aktører. Kommunen tok da initiativ til å samle fotballklubbene i Alta til en drøftelse. I dette møtet backet TIL og RIL ut, og man stod igjen med Alta IF, BUL, F.hallen, Idrettsrådet og kommunen.
13. april hadde formannskapet møte, og utover å gi rammebetingelser til gruppa ble det i dette møtet bestemt at Sentrum (Hotellskogen) var uaktuell.
30. mai hadde den nye gruppa møte, og der ble følgende besluttet:
”Alta sentrum uaktuelt”, ”Ikke to kamparenaer i Alta kommune”, ”Utrede kostnader ved ombygging av gressbanen” og ”Tilbakemelding om lagenes holdning”.
17. juni hadde gruppa sitt andre møte, og til det møtet forelå det brev fra BUL og Alta IF. BUL ville ha et sentrumsanlegg som var nøytralt eid, mens Alta IF ønsket å fortsette planene man hadde på Aronnes. Alta IF var i utgangspunktet ikke uvillig til et anlegg på Sentrum, men anså det som urealistisk samt at man hadde jo forkastet Senrum i forrige møte! I tillegg mente klubben at et slikt anlegg burde plasseres der det i utgangspunktet var aktivitet. Hvorfor skal jeg komme tilbake til. Alle hadde nå tilkjennegitt sitt syn, og det ble ikke avholdt flere møter i denne gruppa.
Bare 3 dager etter, 20. juni, kom saken opp i kommunestyret der saken het: ”Prinsippielle avklaringer knyttet til Bergkunst, kjøp av Forsvarets eiendommer, fotballanlegg”.
Saken ble utsatt, men følgende vedtak ble fattet:
”Kommunestyret ber administrasjonen utrede flg. Alternativ fram til møtet 26.09.05 for å tilfredsstille krav til spill i høyere divisjoner; Finnmarkshallen, Renovering av dagens stadion på Aronnes, Ny stadion.” (Altså står det overhodet ikke noe om stadion på nøytral grunn og ei heller at dette skulle skje i samarbeid med klubbene. Her var det kostnader man var ute etter.)
Så langt hadde BUL og Alta IF som aktører vært med på det som var av møter inkl kommunestyremøtet! Å da si at man ikke har vært med i prosessen blir da helt feil.
Paulsen RI ble bedt om å utrede alternativene. F.hallen ble ikke utredet fordi man ikke hadde fått endelig svar fra NFF om de i det hele tatt ville tillate spill innendørs hele sesongen. Paulsen RI utredet da renovering av dagens stadion og i og med at Alta IF allerede hadde tegninger over et nytt stadion som minimum tilfredstiller NFF’s krav, ble selvsagt disse brukt til utredningen. For å kunne utrede noe som ikke fins må man nødvendigvis tegne/planlegge det først. Og her er det viktig å bemerke at kostnaden med nytt stadion selvsagt blir de samme uavhengig av plassering! Og når da BUL i sitt brev bemerker at man her ikke har gjort jobben sin, men faktisk har tillatt seg å bruke skattebetalernes penger til å utrede nytt stadion på Aronnes. Hallo!!! At de fikk bruke våre tegninger gjorde faktisk utredningen billigere! Det er denne følelsesladde måten å skrive på jeg blir mektig irritert på. Det er retorikk på sitt verste.
Etter dette har Alta IF forholdt seg rolig. Klubben har avventet kommunestyrets behandling og Paulsens utredning. Før kommunestyret avholdt formannskapet møte 12. oktober. Og der er det verdt å merke seg at rådmannens innstilling til dette møtet var klar på at om anlegget bygges på Aronnes så må utbyggingen skje i regi av klubben selv. I tillegg gir han råd om selskapsform, og han anbefaler at kommunen ikke involverer seg økonomisk i et såpass stort prosjekt på dette tidspunktet. Formelt er det derfor direkte uriktig å beskylde rådmannen for noe som helst i denne saken!
Imidlertid vedtar ikke formannskapet hans innstilling, men går inn for å gi 5 mill + 15%’en til Alta IF. Denne endrede innstillingen til kommunestyret er det som enda en gang blir omgjort i AP’s gruppemøte i timene før kommunestyremøtet.
Og Rattle og andre. Dere sier at det ikke er BUL’s skyld at saken ikke gikk gjennom, men at det var politikernes valg. Selvsagt er det politikerne i kommunestyret som har vedtatt å ikke gi støtte (hvem andre skulle vedta det?), men et vedtak er jo alltid et resultat av argumentasjoner (saklige som usaklige), lobbyvirksomhet, brev til representanter, mediautspill osv, osv. Og ingen må fortelle at ikke BUL har kjørt hardt ut i denne saken, og faktisk gjort flere av representantene usikre.
Hva som skjer videre er nå helt uvisst.
Hvorfor ønsker vi anlegget på Aronnes?
Svært mange har ønsket et anlegg på sentrum. De som har argumentert for dette har bl.a. tenkt næringsvirksomhet. I utgangspunktet helt ok at man har denne tilnærminga. Men vi som driver fotballaktivitet har også et annet utgangspunkt. Alta IF ønsker mest mulig aktivitet. Selvsagt ser vi dette med driftskostnader, sambruk osv, men aktiviteten har for oss vært det viktigste. Trenger vi en bane til? Noen stiller seg tvilende til det, men svaret er definitivt Ja!
I tillegg til dame-, rekrutt og 4. divisjon, foregår den aldersbestemte aktiviteten i Alta IF hovedsaklig på kunstgresset. Så og si hver eneste time i ukedagene + litt i helgene er avsatt til trening. Men når det skal gå en berammet kamp, må treninga vike. Og hva er det vi da snakker om? Denne sesongen har det vært avviklet 40 11’er-kamper og 21 7’er-kamper på kunstgresset i ukedagene (man-fre). Det er over 60 kamper som har tatt av treningstida! I tillegg kommer kampene i helga. Her er fordelinga 32 11’er og 44 7’er-kamper. Det betyr at vi har hatt 137 kamper i år på Aronnes utenom A-lagets kamper! Dersom vi sier at et nytt anlegg dedikeres til kun 11’er-kamper, så ville det i årets sesong vært avviklet 97 kamper på denne arenaen! Da begynner vi å snakke om en god utnyttelse av et slikt prosjekt. Når vi i tillegg har Altaturneringen som vi ønsker skal løfte hele Alta, så skjønner dere kanskje vår argumentasjon for Aronnes. I tillegg til kampene vil et slikt åpent anlegg kunne brukes til ekstratreninger, miniturneringer, myldring osv. Og jeg er så frimodig å si at jeg tror BUL’s lag ikke ville ha noe i mot å spille kampene sine her i ukedagene inntil de får realisert en ekstra spillflate. Og tenk hvor stas det vil være for ungene og ungdommene å kunne spille kampene på samme arena som A-laget. I Ålesund mente de at dette var av stor betydning for klubbens samhold og identitet. Men én ting var litt trist i Ålesund. Fordi anlegget var så stort og lukket og med masse fasiliteter de var redde for, tillot ikke driftssjefen at ungene kunne gå inn der å spille fotball utenom treningstidene. Vi mener at det derimot blir viktig at anlegget gjøres så tilgjengelig som mulig.
Til slutt vil jeg si litt om hva et stort idrettslag som Alta IF egentlig er. Det er lett å si at klubben maser om støtte til ditt og datt, og at man nærmest tror at et idrettslag kun er en ”utgiftspost”. I toppfotballen defineres en lisensiert klubb som en mellomstor bedrift. Alta IF er i denne sammenhengen meget liten, men allikevel bidrar vi en hel del til lokalsamfunnet. Ser vi på årets sesong så har fotballgruppa nå 2 heltidsstillinger på kontoret, 1 heltids trener, 5 trenere og 22 spillere med deltidsstillinger. Det betyr at vi genererer flere hundre tusen i skatteinntekter til kommunen. Vi har en omsetning på nærmere 7 millioner, og nesten samtlige av disse millionene går tilbake til lokalsamfunnet. Litt mer konkret så er vi ikke langt unna å dekke et halvt til ett årsverk både i Finnmarkshallen, Arctic Tours, VIA, REMA og G-sport. Vi har et anlegg som genererer virksomhet hele året i form av vedlikehold, ombygging osv. Vi tilfører Høyskolen studenter. For hver student får skolen 60 tusen i tilskudd. For tiden tror jeg vi har over 10 studenter. Vi genererer ca 20 overnattinger/bespisninger for bortelagene annenhver helg pluss at noen kommer med en haug supportere. Kan jo nevne at Stabæk kom med over 100 supportere. Og sist, men ikke minst - under Altaturneringen legges det igjen flere millioner til næringslivet. Vi mener at vi gjennom all aktivitet ikke fortjener å få stemplet som sytere/snyltere. Vi er alle jævlig stolt over det vi får til, og vi føler at vi setter Alta på kartet på en meget positiv måte. Derfor er det faktisk ikke så vanskelig for oss å søke støtte hos kommunen til et slikt prosjekt. Det er i tillegg til å støtte idrettsaktiviteter også støtte til kompetansearbeidsplasser – noe som på sikt genererer en masse tilbake til lokalsamfunnet.